11 lokaliteta u užem izboru za “ 7 NAJUGROŽENIJIH ” 2023.
Hag / Luksemburg, 25 Januar 2023.
Povodom 10. godišnjice Programa “ 7 Najugroženijih “ 2023, Evropa Nostra – evropski glas civilnog društva posvećeno kulturnom i prirodnom nasleđu – i Institut Evropske investicione banke su upravo objavili 11 najugroženijih lokaliteta nasleđa u Evropi u užem izboru za ovogodišnji Program.
11 najugroženijih spomenika i lokaliteta nasleđa u Evropi za 2023:
- Watermills of Bistrica, Petrovac na Mlavi, SERBIA
- Kortrijk Railway Station, Kortrijk, BELGIUM
- Domain and Royal Museum of Mariemont, Morlanwelz, BELGIUM
- Partisan Memorial Cemetery, Mostar, BOSNIA AND HERZEGOVINA
- Tchakvinji Fortress, Zugdidi, GEORGIA
- Sisters’ House Ensemble, former Moravian settlement in Kleinwelka, GERMANY
- Mansion (“Konaki”) of Gidas, Alexandreia, GREECE
- Herman Ottó Museum, Miskolc, HUNGARY
- Memento Park, Budapest, HUNGARY
- Cultural Landscape of Paštrovska Gora, MONTENEGRO
- Cultural Landscape of Sveti Stefan, Paštrovići, MONTENEGRO
Izbor je izvršen na osnovu izuzetnog značaja nasleđa i kulturne vrednosti svakog od lokaliteta kao i na osnovu ozbiljne opasnosti sa kojom se oni danas suočavaju. Nivo angažovanja lokalnih zajednica i posvećenost javnih i privatnih aktera spasavanju ovih lokacija smatrani su ključnim dodatnim vrednostima. Drugi kriterijum izbora bio je potencijal ovih lokacija da deluju kao katalizator održivog razvoja i kao alat za promovisanje mira i dijaloga u svojim lokalitetima i širim regionima.
Međunarodna savetodavna komisija, koja se sastoji od stručnjaka za istoriju, arheologiju, arhitekturu, konzervaciju, analizu projekata i finansije, izabrala je 11 ugroženih lokaliteta nasleđa koji su ušli u uži izbor. Nominacije za Program “7 Najugroženijih” 2023. podnele su organizacije članice, pridružene organizacije, ili individualne članice Evropa Nostra iz cele Evrope kao i članice Alijanse za evropsku baštinu.
Vodenice Bistrice, Petrovac na Mlavi
Bistričke vodenice su jedinstveni kompleks mlinova za mlevenje žita i valjanje sukna, nastao u periodu između 19. i sredine 20.veka, locirane u selu Bistrica, duž reke Bistrice u Istočnoj Srbiji. Arhitektura vodenica predstavlja tradicionalne karakeristike balkanskih ruralnih struktura, a to su male i drvene konstrukcije.
Selo Bistrica, još od prvog pominjanja u 14. veku, neguje tradicionalni način življenja i bavljenja ovom delatnošću, sve do industrijske revolucije, kada se ovakav vid proizvodnje zamenjuje savremenijim. Razumevanje ovakvog agrikulturnog načina života i njegove harmonije sa prirodom je važno oruđe, kako za očuvanje evropske baštine, tako i za aktuelnu borbu protiv klimatskih promena.
Danas su vodenice pod pretnjom uništenja usled dugotrajnog napuštanja i izloženosti vremenskim uslovima.
Lokalna zajednica je uz podršku opštinskog Zavičajnog muzeja i „Udruženja vodeničara i pomeljara“ iz Bistrice, a u saradnji sa Turističkom organizacijom opštine Petrovac na Mlavi, kandidovala ovaj lokalitet za Program “7 Najugroženijih” 2023. godine, uz podršku Europa Nostra Serbia.
Glavni cilj nominacije je rehabilitacija kompleksa vodenica i uvršćavanje u plan održivog turizma Etno sela Bistrica. Očekivanja su usmerena i na kreiranje novih radnih mesta koja bi bila od velikog značaja za lokalnu zajednicu.
„Zajedno sa drugim stambenim, duhovnim i komercijalnim objektima narodne arhitekture, vodenice u Bistrici čine jedinstven ruralni pejzaž, koji svedoči o važnom procesu proizvodnje hrane nekada prisutnom širom Evrope. Iako su neke vodenice i dalje u funkciji, ceo kompleks vodenica u Bistrici je u procesu degradacije usled različitih prirodnih faktora, poput poplava, ali i zbog neodržavanja. Uz odgovarajuću restauraciju, interpretaciju i odgovarajući plan održivog kulturnog turizma, vodenice u Bistrici bi mogle postati odličan primer uspešne revitalizacije baštine koja donosi višestruku korist lokalnoj zajednici i privredi“, saopšteno je u Savetodavnom panelu Programa “7 Najugroženijih”.
Izvršni predsednik Evropa Nostra, Prof. Dr. Hermann Parzinger, izjavio je : “Ovaj uži izbor obuhvata širok spektar spomenika i lokaliteta nasleđa koji se suočavaju sa različitim vrstama ozbiljnih pretnji. Lokalne zajednice i organizacije civilnog društva su duboko posvećene očuvanju ovih izuzetnih primera našeg zajedničkog nasleđa, ali im je potrebna šira podrška. Stoga pozivamo lokalne, regionalne, nacionalne i evropske zainteresovane strane, kako javne tako i privatne, da udruže snage sa Evropa Nostrom i našom mrežom članova i partnera kako bi osigurali održivu budućnost za ove lokacije u užem izboru.”
Konačna lista 7 Najugroženijih lokaliteta nasleđa u Evropi za 2023. biće predstavljena u aprilu.
KONTAKTI ZA ŠTAMPU
Europa Nostra Joana Pinheiro Communications Coordinator E. jp@europanostra.org, M. +31 6 34 36 59 85 Antigoni Michael 7 Most Endangered Programme Coordinator E. am@europanostra.org; T. +31 (0) 70 302 40 51
European Investment Bank Institute Bruno Rossignol, bruno.rossignol@eib.org T. +352 43 797 07 67; M. +352 621345 862
Predlagač Turistička organizacija opštine Petrovac na Mlavi Vedrana Lazarević, topetrovacnamlavi@gmail.com M. +381 64 8679930 |
DA SAZNATE VIŠE
O svakom lokalitetu u užem izboru: Information and experts’ comments (in high resolution) |
Program 7 Najugroženijih
Program 7 Najugroženijih, koji ove godine proslavlja 10 godina postojanja, vođen je od strane Evropa Nostra u partnerstvu sa Institutom Evropske investicione banke. Takodje ima podršku programa Evropske Unije Kreativna Evropa. Pokrenut 2013. godine program je deo kampanje civilnog društva za spas ugroženog nasleđa Evrope. Podiže svest, priprema nezavisne procene i predlaže preporuke za akciju. Takođe obezbeđuje grant od 10.000 eura po navedenoj lokaciji za pomoć u sprovođenju dogovorene aktivnosti koja će doprineti spasavanju ugrožene lokacije. U većini slučajeva, uvrštavanje ugroženih lokacija na listu služi kao katalizator i podsticaj za mobilizaciju neophodne javne ili privatne podrške, uključujući finansiranje.
Izvršni predsednik Evropa Nostra, Prof. Dr. Hermann Parzinger, izjavio je: “Program 7 Najugroženijih koji objedinjuje ekspertizu kulturnog nasleđa i propagiranje Evropa Nostre i tehničku procenu i finansijsku ekspertizu Evropske investicione banke, ove godine slavi 10 godina svog postojanja. U ime Evropa Nostre, želim da se zahvalim Evropskoj investicionoj banci i njenom Institutu kao i svim stručnjacima , profesionalcima i volonterima na njihovom značajnom doprinosu spasavanju ugroženog evropskog nasleđa kroz ovaj značajan program.”
Direktor Instituta Evropske investicione banke, Shiva Dustdar, izjavio je: “Institut EIB je ponosan što doprinosi očuvanju ugroženog nasleđa Evrope kroz Program 7 Najugroženijih sa našim dugogodišnjim partnerom Evropa Nostrom. Već deset godina ovaj katalitički program olakšava transfer znanja i iskustva između različitih partnera i zemalja. Inovativan je u svom formatu, koristan u svojoj svrsi i pokazuje kohezivnu moć kulturnog nasleđa koja povezuje evropske narode i zajednice.”
Evropa Nostra
Europa Nostra je evropski glas civilnog društva posvećenog očuvanju i promovisanju kulturnog i prirodnog nasleđa. To je panevropska federacija nevladinih organizacija za nasleđe, podržana od strane široke mreže javnih institucija, privatnih kompanija i pojedinaca, koja pokriva preko 40 zemalja. Prepoznata je kao najveća i najreprezentativnija mreža baštine u Evropi, koja održava bliske odnose sa Evropskom Unijom, Savetom Evrope, Uneskom I drugim međunarodnim institucijama. Osnovana 1963.godine, Evropa Nostra ove godine slavi 60 godina svog postojanja.
Evropa Nostra vodi kampanje za spas evropskih spomenika, lokaliteta I pejzaža, posebno kroz Program 7 Najugroženijih i odaje priznanje kroz Evropske nagrade za kulturno nasledje / Nagrade Evropa Nostra. Evropa Nostra aktivno doprinosi definisanju i implementaciji evropskih strategija i politika u vezi sa nasleđem, kroz participativni dijalog sa evropskim institucijama i koordinaciju Evropske alijanse za nasleđe.
Evropa Nostra je među zvaničnim partnerima inicijative Novi evropski Bauhaus koju je razvila Evropska komisija i regionalni je kopredsedavajući Mreže za klimatsko nasleđe za Evropu i Zajednicu nezavisnih država Komonvelta.
Institut Evropske investicione banke
Institut Evropske investicione banke (EIB-I) osnovan je u okviru EIB grupe (Evropska investiciona banka i Evropski investicioni fond) da promoviše i podržava društvene, kulturne i akademske inicijative sa evropskim zainteresovanim stranama i širom javnosti. To je ključni stub angažovanja EIB grupe u zajednici i građanstvu. Više informacija na http://institute.eib.org/
Kreativna Evropa
Kreativna Evropa je program Evropske Unije koji podržava kulturne i kreativne sektore, omogućavajući im da povećaju svoj doprinos evropskom društvu, ekonomiji i životnom okruženju. Sa budžetom od 2,4 milijarde eura za 2021-2027, podržava organizacije u oblasti nasleđa, scenske umetnosti, likovne umetnosti, interdisciplinarnih umetnosti, izdavaštva, filma, televizije, muzike i video igara, kao i desetine hiljada umetnika, kulturne i audiovizuelne profesionalce.