TRI PRAKTIČNA PRIRUČNIKA ZA ORGANIZACIJE KOJE SE BAVE NASLEĐEM
Početkom Evropske godine kulturnog nasleđa 2018, Evropa Nostra je izdala tri priručnika na engleskom jeziku koji se bave fandrejzingom, širenjem svesti i zagovaranjem za nasleđe i građanskim angažovanjem i edukacijom u oblasti nasleđa. Priručnici u kompaktnoj formi nude pregršt alata, pregleda i saveta, kao i bogatstvo praktičnih primera iz preko 20 evropskih zemalja. Priručnici su pisani u okviru projekta promocije evropske baštine sa željom da se, pre svega organizacijama civilnog društva koje se bave nasleđem, ponude znanja koja bi unapredila njihov rad u procesima zaštite i promocije baštine. Autori sva tri priručnika su Višnja Kisić i Goran Tomka, docenti na UNESKO katedri za kulturnu politiku i menadžment i dugogodišnji edukatori i konsultanti u oblasti upravljanja nasleđem, umetnošću i kulturom.
Ove godine, uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, sva tri priručnika su prevedena na srpski jezik i izdaje ih Evropa Nostra Srbija.
Iz predgovora:
"Zadovoljstvo mi je da predstavim tri priručnika na srpskom jeziku za organizacije civilnog društva koje se bave nasleđem – Angažovanje i edukacija građana, Fandrejzing i Širenje svesti i zagovaranje. Ove teme imaju presudan značaj za postojanje i održivost organizacija koje se bave zaštitom i promocijom kulturnog nasleđa. Naš cilj je da podstaknemo i osnažimo što više ljudi da se uključe u aktivnosti koje se tiču kulturnog nasleđa i da ojačamo osećaj pripadnosti zajedničkom evropskom prostoru. Mi delimo geografiju i kulturu. Mi delimo zajedničku sudbinu."
Sem Fabrici
Šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji